Bestående av:
12 matskedar, 21 cm.
18 matknivar 25,5 cm (blad av rostfritt stål)
18 matgafflar, 21 cm.
25 bordsskedar,18 cm
12 bordsknivar, 21,5 cm (blad av rostfritt stål).
21 bordsgafflar, 18 cm.
13 kaffeskedar, 12 cm.
Total vikt ca. 4786 gram.
Graverade monogram. Visst slitage. Vissa delar böjda samt vissa böjda tenar. smärre bucklor.