Anna Ehrner, golvlampor ett par, "Anna" Ateljé Lyktan Århus 1900-talets senare del.
Stomme i bok, Skinnklädd skärm. Märkat Ateljé Lyktan. Höjd 141, skärmens diameter 63 cm.
Ej funktionstestad. obetydligt slitage