Bordslampa med dekor i underglasyrblått av flodlandskap. En ljuspunkt. Höjd 32 cm inklusive sockel. Bojan med dekor i underglasyrblått av påfågel omgiven av blommor. Ställ i betsad trä. Höjd 23 cm.
Bordslampan ej funktionstestad. Nagg. Glasyrmistor. Visst ytslitage. Smärre glasyrsprickor.