Karin Mobring, karmstolar ett par "Amiral", IKEA 1900-talets andra hälft
Stomme av förkromad metall, sits och rygg med kanvas, stoppad plymå i sits, armlän med läder, sitthöjd 42 cm, 55x50x77 cm
Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Rostangrepp. En söm i canvasen i ryggen är trasig. Plymå med hål i tyget.