Fanérat med mahogny med rombformade inläggningar av blont träslag. Bakom dörrarna två lådor samt två hyllor. I skåpers nedre del två lådor i den räfflade sargen. Bredd 97, djup 40,5, höjd 133 cm.
Ställvis fanérskador med repor och märken. Nyckel saknas.