Carl Gustaf Hiort af Ornäs, stolar, 7 st, "Afo-Seat 2001", Hiort af Ornäs, SOK Rauman Tehtaat. Modellen formgiven 1971.
Orangegul glasfiber. Ryggen med rund öppning, förkromad benställ. Höjd 80 cm, bredd 51 cm, sitthöjd 40 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Smärre fläckar.