Förgylld, bronserad och bemålad. Välvt krön med dekor av lyra omgiven av blad, ramverk med kymationbårder. Rektangulärt spegelglas flankerat av två halvkolonner. Höjd 96, bredd 49 cm.
Renoverad. Kompletterad. Delvis maskstungen. Skador, sprickor. Krönet sitter löst.