Kaffekanna med bukig form, uppsvängd hänkel och krönande knopp, godronnerat liv. Kontrollör Alexander Nikolajewitsch Mitin, S:t Petersburg, 1858. Höjd 15 cm. Gräddkanna och sockerskål, bukiga med dekor av blommor. Hanau, Tyskland, sent 1800-tal. Total vikt 758 gram.
Ställvis slitage. Märken.