Kaare Klint, karmstolar, 8 st, samt stolar, ett par, "Red Chair", Ruud Rasmussen, Danmark, 1900-talets mitt.
Stomme av mahogny med pärlspikad, randig textilklädsel. Sitthöjd 47, bredd 48, höjd 90 cm.
Senare klädsel. Benen med slitage och enstaka stolar med avslag på benet.