Le Corbusier, Pierre Jeanneret, Charlotte Perriand, vilstol, "LC4", Cassina, Italien.
Stomme av svartlackerat stålrör med dyna och nackkudde av svart skinn. På ställning av svart metall. Märkt LC4 Cassina samt numrerad 26350. Längd ca 160, bredd 57 cm.
Visst bruksslitage.