Fanerad med lövträ, intarsiadekor av bårder och solfjädersformer, två lådor med dragringar i mässing, nedåt avsmalnande ben. Bredd 101, djup 53, höjd 85 cm.
Åldersrelaterat slitage. Fanerskador och lagningar. Dekorbortfall. Torrsprickor. Nyckel saknas.