Jan Bocan, fåtöljer, ett par, Thonet, proveniens Tjeckoslovakiska ambassaden i Stockholm 1972.
Stomme i laminerad valnöt, sits och rygg klädd i lila originaltextil. Sitthöjd 36, höjd 74 cm.
Smärre slitage. Smärre fläckar.
Tjeckoslovakiska ambassaden i Stockholm 1972.