Ragnar Helsén, fåtölj, "Oxford", Stjernmöbler, Herrljunga för Svenskt Tenn, 1900-talets andra hälft.
Öronlappsfåtölj på ben av betsad bok. Lös dyna i stsen. Blå textilklädsel från Firma Svenskt Tenn. Etikettmärkt. Sitthöjd 44, bredd 88, höjd 103 cm.
Smärre slitage. Smärre fläckar.