Bläckhorn, silver och glas, Wilhelm Pettersson, Åbo, Finland 1886
Dekor av grenar och eklöv, upptill ställ för penna. Bläckhorn i glas med lös montering och lock, dessa utan stämplar, troligen senare. Graverade initialer. Höjd 17,5 cm. Vikt utan glasinsatsen 103 gram.
Smärre slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.