Servis 100 dlr Rosenthal 1900-talets första hälft porslin

Bestående av:
11 st tallrikar diameter 15 cm
10 st tallrikar diameter 19,5 cm
13 st tallrikar diameter 21,5 cm en med spricka
24 st tallrikar diameter ca 24,5 cm
12 st djupa tallrikar diameter 24,5 cm
2 st uppläggningsskålar fyrkantiga längd 11,5 cm en med spricka
1 st uppläggningsskål fyrkantig längd 15 cm
2 st uppläggningsskålar fyrkantiga längd 17,5 cm
1 st uppläggningsskål fyrkantig längd 26,5 cm
1 st uppläggningsfat runt diameter 35 cm
1 st uppläggningsskål runt diameter 35,5 cm spricka
2 st ovala uppläggningsfat längd 25 cm
1 st ovalt uppläggningsfat längd 28 cm större kantnagg
2 st ovala uppläggningsfat längd 37,5 cm
1 såsbåt på fot längd 20,5 cm
1 karott med lock längd 31 cm
1 terrin med lock längd 37,5 cm
11 koppar med 12 fat
1 kaffekanna ,ed lock höjd 16 cm
1 sockerskål med lock längd 14 cm
1 gräddkanna höjd 6 cm

Några tallrikar med kantnagg. Repor. Bruksslitage. Ytsmuts.

Utropspris
6 000 SEK
Emma Johansson
Emma Johansson
Gemmolog, Värderare
+46 (0)70-917 99 95