Björn Wiinblad, matservis, porslin, 72 delar, "Lotus", Rosenthal ,Tyskland.
Bestående av:
12 mattallrikar, 25 cm (en med fotringsnagg).
12 förrättstallrikar, 21 cm.
12 assietter, 17 cm (en med nagg).
12 skålar, 18 cm.
Skål, 19 cm.
Skål med lock, höjd 20 cm (lagningar).
Skål på fat med lock, höjd 13 cm (litet fotringsnagg).
4 uppläggningsfat, 25-40 cm.
12 kaffekoppar med fat, fatens diameter 14 cm (faten möjligtvis ej original).
2 små skålfat, 13 cm.
Gräddkanna, höjd 7.5 cm.
Sockerskål, höjd 10 cm.
Fat, diameter 28,5 cm.
2 fat medföljer. Något slitage. Nagg. Lagningar.