Björk med inläggningar av palisander. En skåpsdörr med bakomliggande förvaringsutrymme och plats för hyllplan. Uppsats med en utfällbar låda, nedtill två lådor. Brickmärkt AB Svenska Möbelfabrikerna Bodafors. Längd 118, djup 41, höjd till skivan 65, total höjd 88 cm. Nyckel finns.
Slitage. Märken, repor, krackelyr. Fanerskador. Hyllplan saknas. Ett ben löst.