Supkopp, höjd 4,5 cm, mästare Fjodor Ivanov, 1874.
Bägare på fot med förgylld insida, höjd 8,5 cm, mästarstämpel Alexander Egorov/ Jegorov, 1882.
Sammanlagd vikt ca 73,4 g.
Den mindre bägaren med bucklor nedtill. Den störres helhetsintryck mycket gott.