Rektangulär med gallerkant och nedsänkning för pennor, två bläckställ i glas, varav ett med silverlock, samt skål, avslutande klotfötter. Ställ, lock samt skål med stämplar. 27 x 18,5 x 11 cm. Vikt utan glasinsatser totalt 613 gram.
Ett bläckställ med lock utbytt, nagg, samt det andra bläckstället med sprickor. Skruv till skålen saknas på undersida. Skål med gravyr. Smärre bucklor och slitage.