Invändigt förgyllda. Spiralbands- och pärlstavsdekor, graverade girlander och mönster delvis på matterad botten. Sockerskålens bredd 17 cm inkl hänklar, höjd 12 cm. Gräddkannans höjd 16 cm. Totalvikt 571 g.
Nedtryckning i foten, gräddkannan med enstaka smärre bucklor.