Tudelat skåp av betsad furu. Överdel med brutet krön, pardörrar med bakomliggande hyllinredning. Nederdel med fem lådor. Bredd 116, djup 51, höjd 198 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Torrsprickor. Maskstunget. ställvis kraftigt. Skador. Renoverat och kompletterat. Ett beslag löst, medföljer. Låset i skåpsdörren defekt. Nyckeln passar ej låsen i lådorna. En fot sitter löst.