Förgyllt fodral med rik dekor av slingrande blad, luta och hjälm. Vitemaljerad urtavla med romerska och arabiska siffror krönt av turturduvor. Urverket märkt Japy Frères & Cie. Bredd 20, djup 12, höjd 25,5 cm. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Ej fullständigt genomgången. Pendel med tennlagning. Smärre skrapmärken.