Servisdelar, 102 delar, porslin, "Blå blomst", Royal Copenhagen, Danmark.

Bestående av:
18 st förrättstallrikar, modell 1624 (2 exemplar med nagg; 2 exemplar andrasortering).
18 st mattallrikar, modell 1621 (6 st med nagg; 10 st andrasortering varav 2 med nagg).
16 st kaffekoppar, modell 1649, med fat, modell 1549 och 1549A (varav 8 fat andrasortering och tre av dessa med nagg och ett tredjesortering. 1 kopp med nagg och 8 koppar andrasortering).
1 st karaff, modell 1609.
1 st kanna, modell 1536.
6 st tekoppar, modell 1550, med fat modell 1550-1872 (varav en kopp och två fat med nagg).
7 st tekoppar, modell 1551 med fat (varav ett fat med nagg).
1 st lockask på fat, modell 1503.
1 st skål, modell 1518. (2:a sortering och nagg)
1 st såsbåt, modell 1651.
1 st uppläggningsfat, modell 1689.
2 st uppläggningsfat, modell 1522.
1 st uppläggningsfat, modell 1691 (2:a sortering)
13 djupa tallrikar, modell 1616 (varav 2 med nagg och 2 med obetydligt fotringsnagg).
12 assietter, modell 1625 (varav 7 st 2:a sortering).
1 st lövformat uppläggningsfat, modell 1599.
1 st uppläggningsfat, modell 1555 (3:e sortering).
1 st uppläggningsfat, modell 1557 (spricka och lagning).

5 medföljande kaffefat, modell 1549A (varav ett par exemplar 2:a sortering) samt 2 st tefat, modell1550-18729.

Smärre slitage. Delvis andra- och tredjesortering. Nagg. Spricka. Lagning.

Utropspris
6 000 SEK
Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23