Emilia Ilke, "Right Hand"
Signerad Ilke, även signerad Ilke och daterad 2022 a tergo. Duk 35 x 27 cm.
Emilia Ilke är en mångfacetterad konstnär vars främsta arbetsmetod är collaget. I lekfulla bilder vrider och vänder hon på återkommande vardagsobjekt och enkla former såsom urnan, vasen och koppen. Hennes palett består framförallt av mjuka, jordiga pastelltoner.