Skåp, nyrenässans, sent 1800-tal.
Mahognyfanerat. Lunettformat krön med spjälor. Dörrpar framför hyllinredning, nedtill låda. Avlutande klotfötter fram. Bredd 120, djup 64, höjd 235 cm. Nyckel finns.
Senare inredning. Smärre fanerskador, repor, märken.