Bertil Fridhagen, matgrupp, "Diamant", 14 delar, Bodafors, 1960-tal.
Valnöt. Runt bord med fyra iläggsskivor (à 55 cm vardera). Längd 115-335, bredd 155, höjd 73,5 cm. Brännmärkt.
Sex stolar med svart klädsel, sem stolar med grå beige klädsel samt två karmstolar med grå-beigt klädsel. Brännmärkta. Sitthöjd 47, bredd 49-59, höjd 84 cm.
Bordet med vissa värmefläckar. Ställvis märken samt smärre fanérskador på bordsskivan. stolarnas trästommar samt bordsben med ställvis slitage och märken, smärre fläckar.