Mahogny och mahognyfanerat. Tvådelat, på fyrdelade pelarfötter, tre extra inläggskivor med tillhörande förlängningskonstruktion. Mässingsdetaljer. Bordets längd 120, inläggskivor 56 + 56 + 56 cm, total längd 288 cm, bredd 120 cm. Stolen har fast stoppad sits, höjd 92 cm, bredd 48 cm, sitthöjd 44 cm.
Åldersrelaterat slitage. Krackelyr. Smärre skador på bordsytan och benen.