Takkrona, empirestil, 1900-talets början.

Förgylld mässing och patinerad metall. 6 ljuspunkter. Dekorerad med skulpterade örnar som bär brinnande facklor på huvudet. Takkopp upptill med avslutande kotte och nertill med vindruvsklase. Höjd 62 cm, bredd 44 cm.

Åldersrelaterat slitage. Senare sladd. Ej funktionstestad.

Utropspris
250 EUR