Konsol, Napoleon III-stil, Frankrike, 1800-talets andra hälft.
Dekor av inläggningar i mässing med Boulleteknik. Fanerad i trä. Dekor av ansiktsmaskaroner och växter i förgylld mässing. Höjd ca 41 cm, bredd ca 52 och djup ca 25 cm.
Slitage. Sprickor. Dekoren delvis något lös.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.