Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina, taklampa, "Tolomeo", Artemide, Italien.
Kromad metall, lampskärm, arm i vinkel, längd ca 100 + 77 cm. Etikettmärkt.
Smärre slitage. Ej funktionstestad.
Michele De Lucchi är en italiensk designer. Vid 1980-talets början var De Lucchi en utav de första att ansluta sig till designerkollektivet Memphisgruppen i Milano grundat av den italienske designern Ettore Sottsass, där han tillsammans med andra unga formgivare revolterade mot de gängse designidealen.