Bricka/ fat, diameter 25 cm.
Kaffeservisen med delvis godronnerad dekor. Kaffekannans höjd 21 cm, längd 24 cm. Invändigt förgylld sockerskål och gräddsnäcka, sockerskålens bredd 15 cm, gräddsnäckans höjd 8,5 cm.
Sammanlagd vikt 1084 g.
Brickan med monogramgravyr och ytliga repor. Kaffeservisens tre delar: helhetsintrycket är mycket gott.