Lars Björn(sen), bägare i silver, Kristiansand Norge, verksam 1757-1795(97), med fem inlagda guldmynt

Danmark 1847 1 Chr d'Or, Danmark 1869 1 Chr d'Or, Tyskland 1872 20 Mark, Sverige 1874 20 Kronor, Sverige 1882 5 Kronor. Stämplad Lars Björn(sen), Kristiansand, Norge, verksam 1757-1795(97). Gravyr av blommor, samt gåvogravyrer daterade 1773 samt 1884. Höjd ca 11 cm. Vikt tot 225g.

Åldersrelaterat slitage. Smärre bristningar vid mynningen..

"Givet til Anna Juul og Greger Rosenkrantz til deres Bryllup, 1884 Sophiendal".

Utropspris
20 000 SEK
Jan Ahlklo
Jan Ahlklo
Värderingsman
+46 (0)767 66 16 46