Giancarlo Piretti, stolar, 8 st, Castelli, Italien, 1900-talets andra hälft.
Metallstomme, plastomslutna ben. Stoppad sits och rygg med orange tygklädsel. Märkta i stålet. Stapelbara. Sitthöjd 45, höjd 76 cm.
Slitage. Fläckar. Et exemplar med skadat plasthölje. Delvis lös ryggbricka på enstaka exemplar.