Silja Rantanen, "Långfredagen".
Signerad och daterad -80 a tergo. Olja på duk 100 x 80 cm.
Åldersrelaterat slitage.
Venus - Nainen kuvassa. Taidekeskus Pyrri, Savonlinna 27.6.-3.8.1994.