Daniel Eklund, sockerskål, silver, nyrokoko, Kalmar 1842.
Skålens fot stämplad Daniel Eklund, Kalmar 1842. Locket stämplat JE Torsk, Stockholm 1857.
Urnformad med åsar, uppsvängda hänklar, locket med blomknopp, högt ben på rund fot, höjd 27 cm. Fylld fot.
Smärre slitage.