Mörkbetsat lövträ med rikt skuren dekor av blommor, bladslingor och drakar. Avtagbart krön. Glasad dörr och sidopartier. Inredning med hyllplan och belysning. Höjd 187, bredd 84, djup 61 cm. Nyckel finns.
Slitage. Märken, nagg. Torrsprickor. Belysning ej funktionstestad.