Fanerat med valnöt. Benställning av svartlackerad metall, en hurts med fm lådor. Brickmärkt Design Knoll International U.S.A. Made by Nordiska Kompaniet Sweden samt daterat. Längd 160, bredd 70, höjd 75 cm. Nyckel finns.
Något slitage. Märken. Fanerskador. Fanerlagningar. Låset fungerar ej.