Fanerat med bland annat alm, mahogny och rot. Välvt krön, en dörr med spegel och den andra med rik intarsiadekor av blommor och slingrande blad. Bakomliggande hyllinredning och klädstång. Två lådor. Bredd 118, djup 47, höjd 201 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Märken. Smärre fanerskador.