Mahognyfanerad med mässingsbeslag och lister. Tre lådor med dragringar, avfasade kannelerade hörn, nedåt avsmalnande ben. Övre låda med fackinredning. Bredd 103, djup 55, höjd 87 cm.
Märken. Slitage. Repor. En mässingsskruv saknas i en nyckelskylt. Nyckel saknas.