Rafael Wardi, "Vid Bordet".
Signerad Wardi. Utförd 1988-90. Pastell 112x77 cm.
Åldersrelaterat slitage. Ej examinerad ur ram.
Sara Hildén
Rafael Wardi, finländsk bildkonstnär född i Helsingfors. Han studerade vid Finlands konstakademis skola, Fria konstskolan samt på resor till Frankrike och Italien. Wardi är främst känd för sitt abstrakta måleri men har 'ven skapat ett mer fritt, koloristiskt figurmåleri där traditionellt uttryck samsas med modernistiskt. Wardis palett är expressiv, varm och intensiv.