Handmålad dekor av strödda blommor och insekter. Konturerat brätte med förgyllning. Bär kejsar Wilhelm II av Tysklands monogram med datering 1910. Ur servisen "Scattered flowers". Specialbeställd åt Kejsar Wilhelm II. Diameter 23,5 cm.
Ställvis ytslitage. Sprickor.