Mahognyfanérad med en låda i sargen. Svängda framben med avslut i form av lejontassar. Bredd 89,5, djup 48,5, höjd 75 cm.
En tass ersatt, originalet medföljer löst Vissa fanérskador, torrsprickor och fanérlagningar. Smärre maskstungna områden på baksida.