Ek med svärtade detaljer, skuren dekor, sarg med dold låda, hurtsar med hyllplan samt lådor, ca 150x80x77 cm
Bruksslitage. Fläckar. Repor. Märken. Nyckel saknas.
Direktör och delägare Arvid Lundström Svenska transformatorfabriken (ASEA, senare ABB)
Verkställande Direktör och grundare, delägare Arvid Lundström (född på Ängelsberg, fader den berömda konstnären Arvid Mauritz Lindström och moder Riksgrevinnan Helene von Götz ) Svenska transformatorfabriken i Linköping (ASEA, senare ABB)