Kai Kristiansen, byrå, Feldballes Möbelfabrik, Danmark, 1900-talets mitt.
Teakfanerad. 4 lådor varav 2 lådor med skjutbar innerlåda. Höjd 76 cm, bredd 85,5 cm, djup 40 cm.
Åldersrelaterat slitage. Kompletterad. En innerlåda senare tillverkning. Senare förstärkning.