Förgylld och bronserad. Ramverk med pastellagedekor av slingrande blomster och kymation. Genombrutet krön med rik dekor av blommor, rocailler och musselformation. Delat spegelglas. Marmorerad sockel. Höjd 250, bredd 80 cm.
Skador. Lagningar, förstärkningar. Sprickor. Skruv saknas.