Förgylld, bronserad och bemålad. Ramverk med dekor av kymation, tudelat spegelglas flankerat av halvkolonner. Krön med infälld dekor av slingrande blad mot grå fond. A tergo Stockholms hallstämpel. Höjd 128, bredd 60 cm.
Gammalt glas. Sprickor. Lagningar. Senare bronsering.