Svenska importstämplar. Oval form, fällbart lock med vilande hund i hög relief, dekor av pärlstav och lagerbårder. På tassfötter. Graverad "Till Mamma från Astrid på 75 årsdagen Till Anders och Karin 21/9 1930". Längd 10, höjd 8 cm. Vikt 234 gram. Sockertång stämplad GEWE, Malmö 1952 medföljer. Längd 8 cm. Vikt 11 gram.
Smärre slitage. Gravyr. Något otydliga stämplar.