Fanerat med mahogny. Beslag och listverk av förgylld mässing. Skurna genombrutna hörnkonsoler. Uppsats med jalusidörrar och bakomvarande låd- och fackinredning. I sargen låda. Delvis läderklädd skiva. Längd 89, bredd 75, skivans höjd 77, höjd 115 cm. Nyckel finns.
Ställvisa fanerskador och lagningar. Kompletterade dragknoppar samt dragringar.