Mahogny samt mahognyfanér. Beslag av bl.a. förgylld brons i form av lejonmasakroner. Tre lådor samt rak, fällbar klaff med bakomvarande låd- och fackinredning. En låda ovanför klaffen. Bredd 122, djup 47-85, höjd 131 cm. Nyckel finns.
Ställvis slitage, fläckar och märken. Torrsprickor. Delvis senare beslag. Ställvis skador och fanérskador samt lagningar. Flertalet lås kärvar eller är defekta. Renoverad. Lösa delar medföljer.