Magnus Enckell, "Interiör i Kilo".
Signerad ME och daterad 1923. Akvarell på papper 25 x 34 cm.
Åldersrelaterat slitage. Ej examinerad ur ram.
Magnus Enckell. Konstmuseet Ateneum 23.10.2020–14.2.2021.
Magnus Enckell. Ateneums publikationer 140. Avbildad på sidan 185.